Egy korábbi cikkünkben írtunk róla, hogy a Dirofilaria immitis által okozott szívférgesség hazánkban elterjedt, súlyos betegség. A kórokozó fejlődése közvetett, azaz több gazdafaj is részt vesz a kifejlett férgek felnevelésében. A szívférgesség hosszas lappangási idő (akár több év) elteltével okoz csak tüneteket, de nem ritka a halált okozó fertőzés sem.
A Dirofilaria immitis terjedéséről, fejlődéséről és az általa okozott szívférgességről itt olvashat: Szívférgesség (dimmitis) - amit tudni kell róla (1. rész).
Szívférgesség kimutatása
Lárvák kimutatása
Mint azt korábban írtuk a felnőtt szívféreg nőstények elevenszülők, lárváikat, az ún. microfilariakat, közvetlenül a véráramba juttatják. Vérvizsgálattal kimutathatóak ezek a vérben keringő lárva alakok (microfilariák). Ha a vérben észlelünk féreglárvát, mindenképpen további vizsgálatokra van szükség. Ennek oka, hogy a szívféreg közeli rokona, a bőrféreg, szintén a vérben keringő lárvák segítségével terjed. A bőrféreg (kutyában és macskában) nem okoz bizonyítottan problémát, de közegészségügyi jelentőségei vannak, ezért mindenképpen oda kell figyelni rá is!
A két féregfaj mikrofiláriáit mikroszkóppal megkülönböztetni iszonyú nehéz és a klinikai gyakorlatban nem is szakszerű. A bőr- és a szívféreg lárváit, ún. PCR vizsgálattal lehet biztossággal elkülöníteni. Ez a módszer a férgek DNS-ét mutatja ki, ezért a módszer megbízhatósága mondhatni 100%.
A szúnyogok által beoltott, a szövetek között vándorló alakok kimutatására jelenleg semmilyen módszer nem áll rendelkezésünkre.
(fotó: mikrofilária)
Felnőtt férgek kimutatása
Vérből a keringő lárvákon túl, kimutathatóak (ún. ELISA módszerrel) bizonyos, a felnőtt nőstények által termelt, fehérje természetű anyagok is. Ez a módszer kevésbé érzékeny, mint a lárvák DNS-ének kimutatása, valamint ritkán, más féregfajok (francia szívféreg és nyelőcsőféreg) esetén is pozitív eredményt adhat.
Bizonyos esetekben szív üregeiben tartózkodó adultok ultrahanggal tetten érhetők lehetnek.
Szűrés és a mentesség
A féreg fejlődési ciklusából adódóan legkorábban 6-8 hónapos kor körül lehetséges kimutatni szívférgességet. A vizsgálat vérmintából történik. A szűrés során ún. Knott-teszt készül, amely a mikrofiláriákat mutatja ki, valamint a felnőtt nőstény szívféreg kimutatását is elvégezzük, a korábban említett ELISA vizsgálattal. Abban az esetben, ha a Knott-teszt pozitív, mindenképpen javasolt elvégezni a DNS kimutatást is (PCR vizsgálat), a bőr- és a szívférgesség elkülönítésére.
Egy negatív szűrővizsgálat alapján még nem mondható ki a mentesség! Gondoljunk arra, hogy a szűrés pillanatában lehetnek olyan alakok az állat szervezetében, amiket nem tudunk kimutatni!
Az első negatív szűrést követően meg kell kezdeni szívféreg ellen védeni a kutyákat. Ha a megfelelő védelem folyamatosan biztosított a szűrést fél év múlva meg kell ismételni, majd újabb fél év múlva kerül sor a 3. szűrésre.
Amennyiben a három fél éves különbséggel elvégzett szűrővizsgálat negatív, és eközben a megfelelő védelem folyamatosan - egész évben - biztosított, az állat mentesnek mondható!
Szívférgesség diagnózisa a tüneteket mutató állatokban
A szívférgességnek nincsen egyértelmű, kizárólag erre a betegségre jellemző fizikális tünete. Azonban a kórelőzmény felvétele során az állat kora és a védelem hiánya gyanút keltő kell, hogy legyen! Ebben az esetben az állatorvos kiegészítő vizsgálatokat fog javasolni, hogy a betegséget elkülönítse a többi, hasonló tünetekkel járó kórképtől.
A mellkas röntgensugaras és a szív ultrahangos vizsgálata, valamint vérlabor feltétlenül szükséges a diagnózis felállításhoz, illetve a paraziták okozta kártétel pontos megítéléshez, továbbá a megfelelő kezelés megválasztáshoz.
Szívférgesség kezelése
A bizonyítottan szívférges állatok gyógykezelése (ún. adulticid kezelés) kórházi körülmények között történik. A terápia hosszadalmas (kb. 6 hónap) és nem veszélytelen. A melarsomine közvetlenül a felnőtt férgeket pusztítja el. Ezek halálukkor ellenőrizetlenül elsodródnak, szétesnek a vérerek belsejében. Ezek a sodródó parazita darabok elakadhatnak a vérerek belsejében. Elzárva a vér útját, ún. embólusokat képeznek, amelyek nagyon súlyos állapothoz, akár halálhoz is vezethetnek. Emiatt a kezelt állatokat az injekciók beadását követően intenzív megfigyelés alatt javasolt tartani, olyan helyen, ahol a sürgősségi beavatkozáshoz szükséges felszerelés és személyzet elérhető.
Súlyos, tüneteket okozó esetekben szükség lehet a kifejlett férgek mechanikus eltávolításra is a gyógyszeres kezelés megkezdése előtt. Ez egy igen kockázatos beavatkozás mind sebészeti, mind altatási szempontból.
Léteznek egyéb gyógyszeres kezelési megoldások a szívférgesség ellen. Azonban az USA-ban már létező, gyógyszer-rezisztencia kialakulásának veszélye miatt, ezek választása mindig másodlagosnak kell lennie!
(fotó: szívféreg)
Megelőzés és védekezés
A védekezésnek két sarkalatos pontja van:
- szúnyogok távol tartása,
- valamint a lárva alakok elpusztítása.
Szúnyogok távol tartása
Mint azt korábban írtuk, a betegség terjedéséhez szúnyogok szükségesek. Szúnyogok ellen távol tartó (ún. repellens) szerekkel védekezhetünk kutyák és macskák esetében. Ezek elérhetőek rácseppentős (ún. spot on) vagy nyakörves kiszerelésben. Lakásban tartott kutyák, macskák és mi magunk védelmére további védelmet nyújthat a rovarhálók felhelyezése a nyílászárókra, valamint a szúnyogriasztó párologtatók alkalmazása a szúnyogszezon idején.
Korábbi protokollok szerint elegendő csupán a köztigazdák (szúnyogok) távoltartása a betegség megelőzésére. Sajnos a betegség elterjedésével ez a „kényelem” megszűnt. Minél több kutya – vagy róka, vagy sakál, vagy farkas - fertőzött szívféreggel annál több szúnyog fogja hordozni a fertőzőképes lárvákat is magában. Továbbá számos kutatás szerint a szúnyogok távoltartására kifejlesztett szerek jelenleg még nem nyújtanak 100%-ig megbízható védettséget. Minél jobban elterjed a betegség, annál valószínűbb, hogy olyan szúnyog hatol át a védelmen, amely hordozza a betegséget.
Mikrofilaricid kezelés
A mikrofilaricid kezelés során a lárvákat pusztítjuk el a kezelt állatokban. A kezeléshez speciális féreghajtó készítmények szükségesek. Ezek elérhetőek tablettákban és rácseppentős készítményekben. A jelenleg forgalomban lévő hatóanyagok mindegyikét havonta kell adagolni. A kezelést egész évben javasolt végezni. Ennek az az oka, hogy a legtöbb szer (van kivétel) a gyógyszerbeadást követően 1-2 nappal kiürül. Ha két kezelés között fertőződik az állat szívféreggel, az fejlődésnek tud indulni. Azonban ezek a hatóanyagok még pár hétig képesek elpusztítani ezeket a fejlődési alakokat, viszont egy ponton túl már csak adulticid szerek lesznek hatásosak ellenük.
Fontos megjegyezni, hogy a lárvaölő szerekre, bizonyos fajták (pl. collie típusú ebek, a bobtail, és keverékeik), egy génmutáció miatt érzékenyebben reagálhatnak. A mutáció jelenléte génteszttel kimutatható, illetve léteznek különböző gyógyszeres próbakezelések is az érzékenység kiderítésére.
A mikrofilaricid kezelés csak microfilaria negatív szűrővizsgálati eredményt mutató egyedeknél végezhető! A kezelés ugyanis, mint az nevéből sejthető, hatásos a mikrofiláriák ellen is. Egy fertőzött egyedben az első stádiumú lárvák száma akár több tíz- vagy százezer is lehet egy időben. A kezelés hatására ezek egyszerre pusztulnak el, ami a vékonyabb ereket eltömítheti. Ezeknek az embólusoknak a kialakulása ellenőrizetlen körülmények között szintén halálos kimenetelű lehet.
A mikrofilaricid kezelések az ölő metódusuk révén jóval megbízhatóbb védelmet biztosítanak az állatok számára. Jelen járványtani helyzet mellett mindenképpen ezt a fajta védelem az elsődlegesen választandó! Újvilágban sajnos már léteznek olyan féregpopulációk, amelyek kezdenek rezisztenciát mutatni ezekre a féregölő szerekre. Erre a tényre való tekintettel nagyon felelősségteljesen kell használni ezeket a gyógyszereket! Csak állatorvos utasítására és mindig a megfelelő dózisban kell őket alkalmazni!
Mindent összevetve a leghatásosabb és legkorrektebb szívféreg elleni kezelési javaslat jelenleg a következő:
- negatív vagy mentes állatok egész évben történő mikrofilaricid kezelése;
- szúnyog szezon idején – kb. márciustól novemberig – szúnyogellenes védelem biztosítása a féregellenes kezelés mellé.
Kísérletek alapján a két kezelés kombinációjával közel 100%-os védelem érhető el.
Kölyökkutyák esetében létezik egyetlen egy kivétel. Ha egy kölyökkutya 8 hetes korától kezdve, folyamatosan mikrofilaricid kezelésben részesül, felmentést kap a szűrés alól és mentesnek minősül. Ennek oka, hogy nem tud benne soha megeredni a fertőzés a folyamatos védelem miatt. Természetesen a szúnyogok elleni védelmet számukra is javasolt biztosítani!
Macskák esetében a szűrővizsgálatok nem megbízhatóak, de hasonlóan kell eljárni, mint kutyák esetében. Kutyákkal ellentétben őket szűrés nélkül is védhetjük szívféreg lárvákra ható készítményekkel mivel bennük a mikrofiláriák jelenléte valószínűtlen.
A tüneteket mutató egyedek kezelése igen nehéz, hosszadalmas és veszélyes. Emiatt, valamint a betegség terjedésének megakadályozása céljából, a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt! Ezek előtt szűrővizsgálatokat kell végezni. A negatív szűrési eredményt követően azonnal el kell kezdeni védeni kedvenceinket mind a szúnyogok, mind a szívférgek ellen!
Ha a betegség terjedésére, a férgek fejlődésére vagy az általuk okozott betegség tüneteire kíváncsi kérjük olvassa el alábbi cikkünket:
1. Rész: Szívférgesség (dimmitis) - amit tudni kell róla I.
Ha a szűréssel, védekezéssel vagy a kezeléssel kapcsolatban kérdése van, forduljon bizalommal munkatársainkhoz!