Staffordshire bullterrier fajtabetegségek

2025. január 15.

A staffordshire bullterrierek Magyarországon népszerű kutyafajtának számítanak, és nem véletlenül. Ezek az energikus, szeretetteljes és hűséges négylábúak sok család kedvencei. Játékos természetük és gyerekbarát személyiségük miatt sokan választják őket társállatnak. Ugyanakkor, mint minden fajtatiszta kutyánál, náluk is előfordulhatnak örökletes betegségek, amelyekről fontos, hogy a jelenlegi és leendő gazdik is tudjanak. Nézzük meg közelebbről, milyen egészségügyi kihívásokkal nézhetnek szembe ezek a csodálatos kutyák.

Ebben a cikkben nemcsak a staffordshire terrier, hanem az amerikai pitbull terrier és az amerikai bully fajtabetegségeit együtt említjük.

Közismert, hogy ez a fajta egy imádni való energia bomba, aki nagyon játékos és kifejezetten szociális az emberekkel, általában szoros kapcsolatot épít ki embertársaival. Azonban, mint minden fajtatiszta kutyának, ennek a robosztus állatnak is vannak gyakran öröklődő betegségeik, amikre érdemes odafigyelni, ha ilyen fajtát szeretnénk választani.

1) Szemészeti problémák

Szürkehályog (Cataracta)

Fiatal állatnál, 8 hónapos kortól náluk is kialakulhat szürkehályog, ami genetikai teszttel szűrhető. A szemen észrevehető tünetek, hogy a szemlencse elhomályosodik, ami látászavarhoz vezet. A gazdik azt veszik észre elsőként, hogy a pupilla közepe fehér lesz, később a kutya nekimegy tágyaknak, megbotlik a lépcsőn, nem találja meg a labdáját stb.

Súlyos következményekkel járhat, a szemgolyó végleges károsodásához is vezethet, ezért folyamatos szemészeti kontrollt igényel. Az előrehaladott szürkehályogot csak műtéttel lehet kezelni.

Részletesen a szürkehályogról itt tudsz olvasni: Kutya szürkehályog okai és tünetei (1. rész) - kutyaszemeszet.hu

Perzisztáló vérér az üvegtestben

Egy embrionális vérér maradhat vissza az üvegtestben, amely születés után nem fejlődik vissza. Ha megmarad benne a véráramlás, a szemben gyulladást és vérzést okoz, ami látás romláshoz, súlyos esetben vaksághoz is vezethet.

A szemészeti ultrahangos vizsgálattal lehet diagnosztizálni ezt a fejlődési rendellenességet.

staffordshire terrier kutya

Szemhéjállási rendellenességek (Entrópium, Macroblepharon, Distichiasis)

A befele forduló szemhéj (entrópium), a normálisnál hosszabb szemhéj (macroblepharon), valamint a rendellenesen növő szempilla (distichiasis) komoly szaruhártya irritációt és következményes szaruhártyafekélyt okozhatnak. A gyógykezelés szemhéjplasztikával és a rendellenes szempillák fagyasztásos vagy lézeres epillációjával történik.

Részletesen a szemhéjállási rendellenességekről: Entropium és ectropium – Szemhéj rendellenességek - kutyaszemeszet.hu

Progresszív Retina Atrófia (PRA)

A PRA egy feltételezhetően öröklődő retinabetegség ebben a fajtában, habár genetikai teszttel még nem bizonyított. Az ideghártyának (retina) a progresszív sorvadása gyógyíthatatlan betegség, amely fokozatos látáscsökkenéssel, végül vaksággal jár.

Az érintett egyedek felderítésére javasolt az elektroretinográfiás vizsgálat (ERG).

Egyéb szemészeti problémák:

A fajtában egyre több száraz szembeteg (Keratoconjunctivitis Sicca) pácienssel találkozunk, ami gyakran szaruhártyafekélyhez, akár a szem perforációjához vezethet. Fontos a betegséget korán felismerni, hogy még időben el tudjuk kezdeni a tüneti kezelést, mielőtt komolyabb szövődményekkel jár.

Hozzá kapcsolódó blogcikkünk: Száraz szem betegség kutyában - kutyaszemeszet.hu

A másik jellemző szemprobléma náluk, az ún. indolens szaruhártyafekély, mely során a szaruhártya legfelső hámrétege nem tapad le az alatta lévő strómához, ezért nagyon nehezen, hosszan gyógyul. A konzervatív kezelés mellett, műtéti megoldásra is gyakran van szükség.

Indolens fekélyről bővebben: Indolens fekély - kutyaszemeszet.hu

staffordshire bullterrier

2) Ortopédiai problémák

A staffiek leggyakoribb öröklődő ortopédiai betegségei: a patella ficam, a csípő- és könyökdiszplázia és a keresztszalag szakadás. A gyógykezelés állhat konzervatív és műtéti terápiából, attól függően milyen súlyos az elváltozás.

Patella ficam

Patella ficamkor a térdszalagok lazasága miatt, a térdkalács elmozdul a helyéről, ami idült esetben ízületgyulladáshoz és nagy fájdalomhoz vezet. Három lábon való ugrálás, az ízület kiteltsége és sántaság a jellemző tünet.

Csípő- és könyökdiszplázia

Csípő- és könyökízületet alkotó csontok kóros illeszkedése miatt fájdalmas ízületgyulladás jelentkezik. Gyakori tünetei a sántaság, a mozgáscsökkenés, hátulsó illetve elülső testfél gyengeség, az érintett testfél izomsorvadása, valamint az ízület ,,ropogása” mozgatás közben.

Keresztszalag szakadás

A staffik is hajlamosak a térdszalag szakadásra, mivel nagyobb testűek. Ennek jellemző tünete a hirtelen kialakuló nagyfokú sántaság, a hátulsó láb tehermentesítése illetve kímélése, az ízület kiteltsége és melegsége.

staffordshire bullterrier betegsegei

3) Idegrendszeri problémák

Neurometabolikus betegség (L-2-hidroxiglutarát acidúria)

E különleges anyagcserebetegség, amely speciálisan a staffordshire bullterrierekre jellemző. Egy enzim genetikai hiánya miatt toxikus anyag halmozódik fel a vérplazmában, az agy-gerincvelői folyadékban és a vizeletben is. A kóros anyagcserének köszönhetően központi idegrendszeri tünetek jelentkeznek általában 6 hónapos és 1 éves kor között. Ma már létezik erre genetikai teszt, ezért fontos a tenyészállatokat szűrni.

A tünetek közé tartoznak az epileptikus rohamok, a remegő, ingatag járás, az egész test remegése és izommerevség. Progrediáló a betegség, nincs rá gyógymód, de tüneti kezeléssel legtöbbször teljes életet tudnak élni ezek a kutyusok.

Epilepszia

Az epilepszia is lehet genetikai hátterű, de legtöbbször gyógyszerrel kezelhető betegség.

4) Bőrbetegségek

Allergia

Viszonylag gyakori az atópiás dermatitis, amely visszatérő viszkető, gyulladt bőrtüneteket okoz. Javasolt a bőrgyógyászati kivizsgálás, hogy időben tudjuk csillapítani a tüneteket és a kiváltó okot megkeresni.

staffordshire bullterrier idegrendszeri problémák

Fontos hangsúlyozni, hogy a staffordshire bullterrier, az amerikai pitbull terrier és az amerikai bully fajták alapvetően egészségesek és aktívak. Azonban, mint minden fajtatiszta kutyánál, náluk is előfordulhatnak örökletes betegségek. A felelős tenyésztés és a genetikai szűrések elengedhetetlenek a betegségek kockázatának csökkentése érdekében. A gazdiknak pedig tisztában kell lenniük a fajtákra jellemző egészségügyi problémákkal, hogy időben felismerjék a tüneteket és állatorvoshoz fordulhassanak. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés sok esetben javíthatja a kutya életminőségét és meghosszabbíthatja az élettartamát. Ne feledjük, hogy a megelőzés és a rendszeres állatorvosi ellenőrzés a kulcsa kedvencünk hosszú és boldog életének!

Óvja kedvencei egészségét szakembereink segítségével!

Ne habozzon!