Hasi sérvnek hívjuk a hasfal folytonossági hiányát, melyen keresztül a hasüreg tartalma kitüremkedik. Sérv kialakulhat trauma (baleset, harapás) következtében, vagy lehet veleszületett probléma is.
A köldöksérv általában veleszületett betegség, hibás embrionális fejlődés következménye.
Kutyák és macskák esetében nagyjából egyforma folyamatok zajlanak le, a betegség tünetei is hasonlók.
A köldök és a születés
A magzati életben a köldökgyűrűn keresztül lép ki a köldökzsinór, mely biztosítja az anyaállattal való összeköttetést. Ezeken az ereken keresztül történik a magzat tápanyag- és vérellátása. Születéskor, ahogy az erek elszakadnak, a hasfal összehúzódik, a nyílás záródik, és egy úgynevezett köldökheg marad utána.
Ha a hasfal nem húzódik össze, vagy a köldökgyűrű túl nagy, illetve rendellenes formájú, akkor ezen a nyíláson keresztül hashártyával fedve kitüremkedhet hasüregi tartalom, így egy valódi sérv alakul ki.
Köldöksérv oka
A köldöksérv kialakulásának pontos oka még tisztázatlan, de feltételezhető az örökletes háttér. Egyes kutyafajtákban gyakrabban fordul elő: Airedale terrier, basenji, pekingi palotakutya, weimari vizsla. Kan kutyákban a köldöksérv gyakran rejtettheréjűséggel (a here nem száll le a herezacskóba) jár együtt.
Macskákban is feltételezhető az örökölt hajlam, egyes genetikai vonalakban gyakrabban felfedezhető ez a betegség.
Érdekesség, hogy az elárvult, kézzel nevelt kiscicákban nagyobb eséllyel alakul ki a köldöksérv. Ennek oka lehet a lelkes emberi segítők túlzott gondoskodása, amikor a vizelet- és bélsár ürítés elősegítése érdekében a kiscica pocakját véletlenül túl erősen masszírozzák.
Hogyan lehet észrevenni a köldöksérvet?
Fiatal kutyák vagy cicák hasán, a köldök tájékán kitapintható a lágyszöveti duzzanat. Ez lehet mogyorónyi, vagy akár nagyobb is. Kisebb köldöksérv esetén az állatnak ez nem okoz fájdalmat.
Mélyebb tapintással érezhető a köldökgyűrű széle, mérete is, illetve a sérvtartalom is meghatározható. Ha a köldökgyűrű nem záródott össze, akkor a sérvtartalom enyhe nyomással visszahelyezhető a hasüregbe.
Mi lehet a köldöksérvben?
Enyhébb esetekben a duzzanat pici, és hasi zsírt vagy csepleszt tartalmaz. Rosszabb a helyzet, ha a nyíláson keresztül bél vagy egyéb szerv is kitüremkedik. Ekkor nagyobb duzzanat látszik az állat hasán, ez gyakran fájdalmas, kipirult, melegebb, mint az állat többi része, és nyomásra nem húzódik vissza a hasüregbe.
A kitüremkedett bélszakasz sajnos könnyen elzáródhat, ilyenkor az állat állapota rohamosan romlik: jelentős hasi fájdalom, levertség, étvágytalanság, hányás jelentkezik.
Ebben az esetben minél hamarabb állatorvoshoz kell vinni a kutyát, illetve cicát. Ha a fenti tünetek hirtelen jelentkeznek, minden perc számít, hiszen a kizáródott sérvben található bélszakasz teljes elzáródása akár órákon belül végzetes következményekkel járhat. Ilyenkor rövid időn belül sürgős műtétre van szükség.
Köldöksérv kezelése
Ha a sérvtartalom nem nyomható vissza a hasüregbe, vagy az állat tüneteket mutat, minél előbb meg kell műteni, így sebészi úton bezárjuk a hiányosan fejlődött hasfalat.
Amennyiben a köldökgyűrű 0,5 cm nagyságú (kb. egy ujjnyi), ez még spontán be is záródhat az állat 6 hónapos koráig. Ilyenkor csak annyi a teendő, hogy otthon figyelni kell a kiskutya vagy kiscica hasát és a duzzanatot.
Hogy megelőzzük a későbbiekben esetlegesen kialakuló bél kitüremkedést és elzáródást, a kis méretű köldöksérveket kutyákban és macskákban is javasolt műtéti úton kezelni, praktikusan ez az ivartalanítással együtt elvégezhető.