Kutya hasmenés és giardia

2024. november 19.

Ha kutyusod hasmenéssel küzd, vagy frissen került hozzád egy örökbefogadott kedvenc, fontos, hogy tisztában légy a giardiosis nevű parazitás fertőzéssel. Ebben a cikkben összefoglaljuk a betegség legfontosabb tudnivalóit: hogyan ismerheted fel, mit tehetsz ellene, és hogyan előzheted meg a fertőzést.

Mi is a giardiosis?

A giardiosis egy fertőzés, amit a Giardia duodenalis nevű egysejtű protozoon okoz. A parazita a vékonybél hámsejtjeiben élősködik, és különböző fokú emésztőrendszeri zavarokat okozhat, a tünetmentességtől egészen a súlyos hasmenésig. Az állatok lehetnek jó kedvűek, játékosak, jó étvágyúak, de előfordulhat rossz általános állapot és fejlődésben való visszamaradás is. Szövődhet más hasmenést okozó parazitával (pl. bélférgek, isospora), vagy bakteriális és vírusos fertőzésekkel, amelyek súlyosabb panaszokat okozhatnak.

Leggyakrabban fiatal vagy legyengült immunrendszerű állatoknál okoz tüneteket. Frissen örökbefogadott állatoknál érdemes rá gondolni.

Zoonózis lévén az embereket is megfertőzheti. Ilyenkor fáradtság, gyengeség, vizes hasmenés, hányinger vagy hányás jelentkezhet.

A betegség lefolyása nagyon változatos lehet. Általában heveny tüneteket okoz, de előfordulhat idült, elhúzódó formában is.

  • Tartós vagy visszatérő hasmenés
  • A bélsár lehet híg, pépes, igen bűzös, néha zöldes vagy nyálkás, ritkán kissé véres
  • Hasi fájdalom
  • Puffadás
  • Súlycsökkenés, növekedés visszamaradása
  • Étvágytalanság
  • Ritkán tünetmentes hordozók is lehetnek

kiskutya a sárban

Hogyan fertőződhet meg kedvencünk?

A parazita cisztája a környezetben nagyon ellenálló, így hosszú ideig fertőzőképes maradhat. Szennyezett víz, étel vagy egyéb tárgy (pl. falevél) elfogyasztásával, nyalogatásával, illetve fertőzött állattal való közvetlen érintkezés által kaphatja el a kisállat.

Mikor forduljunk állatorvoshoz?

Azonnal keressük fel az állatorvost, ha az alábbi tünetek jelentkeznek:

- 24 óránál tovább tartó hasmenés

- Véres vagy nyálkás széklet

- Étvágytalanság és letargia együttes előfordulása

- Hányás és hasmenés együttes jelentkezése

- Látható fogyás vagy növekedésbeli elmaradás

- Ha a kutya kölyök vagy idős

Hogyan lehet kimutatni?

A tünetek ugyan utalhatnak a betegségre, de számos egyéb ok is felmerülhet egy hasmenéses állatnál. Elérhetőek bélsár gyorstesztek (a giardia antigénjét mutatják ki ELISA módszerrel) és mikroszkópos bélsárvizsgálatok, amelyekkel megbizonyosodhatunk a fertőzésről. Mivel gyakran szakaszos a ciszták ürülése, így egy negatív eredmény nem zárja ki a giardiosist. Emiatt minimum három napig gyűjtött bélsárból érdemes elvégezni a vizsgálatot, és ismétlésre is szükség lehet.

Teendők fertőzés esetén

A szájon át adandó gyógyszeres kezelés során általában fenbendazolt és/vagy metronidazolt kapnak az állatok, makacsabb fertőzések esetén hosszabb ideig vagy más hatóanyaggal kiegészítve. Probiotikumok és immunerősítő adása is javasolt.

Önmagában a gyógyszeres kezeléssel nem lehet megszabadulni a giardiától, hiszen a parazita a környezetben nagyon ellenálló. A visszafertőződés elkerülése érdekében fontos a beteg állat helyének fertőtlenítése (kvaterner ammóniumsók hatékonyak), valamint a tálak, fekhelyek és játékok tisztítása. A bélsarat javasolt azonnal ürítés után összegyűjteni. Az állatoknak szánt fertőtlenítő sampon használata javasolt, amely segíthet a szőrzetökre tapadt ciszták eltávolításában. Elérhetőek fertőtlenítő hatású nedves kendők is, amelyeket ürítés után a végbéltájék tisztítására érdemes használni. Akár védőgallér alkalmazása is javasolt lehet, hogy megakadályozzuk a bélsárral ürülő paraziták felvételét a végbéltájék nyalogatásával.

A tüneteket mutató beteggel egy háztartásban élő állatok vizsgálata is szükséges. Mivel előfordulhat tünetmentes hordozás, ezért a kezelésük is indokolt lehet.

giardia macskáknál

Hogyan előzhető meg a giardia fertőzés?

A giardia fertőzés megelőzése nem lehetetlen küldetés, bár odafigyelést igényel. A legfontosabb a megfelelő higiéniai szabályok betartása és kedvencünk környezetének tisztán tartása.

A mindennapos teendők között kiemelt szerepet kap a rendszeres kézmosás, különösen az állat etetése és simogatása után. Kutyánk fekhelyét, játékait érdemes rendszeresen mosni és fertőtleníteni, ahogy az etetőtálakat is naponta tisztítani kell. A bélsarat mindig azonnal távolítsuk el a környezetből, a kutya végbéltájékát pedig tartsuk tisztán, szükség esetén használjunk nedves törlőkendőt.

Séták alkalmával különösen figyeljünk oda néhány dologra. Kerüljük az állóvizeket és pocsolyákat, ne engedjük, hogy kutyánk ismeretlen eredetű vizet igyon. A séta után érdemes a mancsokat megtörölni. Ha kutyafuttatóba vagy kutyaiskolába visszük kedvencünket, válasszunk olyan helyet, ahol megfelelő a higiénia, és kerüljük a túlzsúfolt területeket.

Az immunrendszer megfelelő működése kulcsfontosságú a fertőzések megelőzésében. Biztosítsunk mindig friss, tiszta ivóvizet és megfelelő minőségű táplálékot kedvencünknek. Az állatorvossal való egyeztetés után érdemes lehet probiotikumokat, vitaminokat és immunerősítőket is adni.

A rendszeres ellenőrzés szintén fontos része a megelőzésnek. Évente legalább egyszer végeztessünk átfogó bélsárvizsgálatot, többkutyás háztartásban pedig még gyakrabban. Ha új kutya érkezik a családba, mindenképpen végeztessünk szűrővizsgálatot. Figyeljük a kutya székletének konzisztenciáját, és ha változást észlelünk, konzultáljunk állatorvossal.

Különös figyelmet igényelnek bizonyos helyzetek. Ha kutyapanzióba szeretnénk vinni kedvencünket, előtte győződjünk meg a hely tisztaságáról. Kölyökkutyák és idős ebek esetében fokozott elővigyázatosság szükséges, ahogy a menhelyről örökbefogadott vagy legyengült immunrendszerű kutyáknál is.

Ha már volt giardias fertőzés a háztartásban, a gyógyulás után se hagyjunk fel a szigorú higiéniai szabályok betartásával. A kutya környezetét alaposan fertőtlenítsük, és rendszeresen ellenőriztessük a bélsarat az esetleges újrafertőződés kiszűrésére. Ha több kutyánk van, mindegyiküket rendszeresen vizsgáltassuk.

A megelőzés kulcsa a következetesség és a rendszeresség. Bár elsőre soknak tűnhetnek ezek az óvintézkedések, ha beépítjük őket a napi rutinba, nem jelentenek nagy többletterhet. Cserébe jelentősen csökkenthetjük annak esélyét, hogy kedvencünk megfertőződjön ezzel a kellemetlen parazitával.

Érdekességek a giardiosissal kapcsolatban

Talán meglepő, de a giardia az egyik legrégebben ismert parazita - már az ókori egyiptomi papiruszokban is találtak róla feljegyzéseket. Napjainkban is az egyik leggyakoribb egysejtű parazita világszerte, amely különösen makacsnak bizonyul, hiszen cisztái rendkívül ellenállóak: hideg, nedves környezetben akár több hónapig is életképesek maradhatnak.

Bár cikkünkben főként kutyákról beszélünk, fontos tudni, hogy ez az élősködő nem válogat: számos háziállatot képes megfertőzni a macskáktól kezdve más emlősökig. Különösen gyakran találkozhatunk vele olyan helyeken, ahol sok állat él együtt - például menhelyeken vagy kennelekben, a kennelköhögéshez hasonlóan. Ez nem véletlen, hiszen a zsúfolt körülmények és a sok állat közelsége kifejezetten kedvez a parazita terjedésének.

Foglaljuk össze, hogy mit tudtunk meg erről a betegségről!

A giardiosis egy kellemetlen, de megfelelő kezeléssel és odafigyeléssel jól kezelhető betegség. A legfontosabb a korai felismerés, a következetes kezelés és a környezet tisztán tartása. Ne felejtsük el, hogy a megelőzés mindig egyszerűbb, mint a gyógyítás, ezért fordítsunk kiemelt figyelmet kedvencünk környezetének tisztaságára és a megfelelő higiéniás szabályok betartására.

(Illusztráció: pixabay.com)

Óvja kedvencei egészségét szakembereink segítségével!

Ne habozzon!