Ahogy a kutyák egyre tovább élnek a mai fejlett és korszerű állategészségügyi ellátásnak és a megfelelő minőségű tápoknak köszönhetően, így egyre több időskori betegséget ismerünk meg. Az öregedő kutyáknál a fizikai leépülés mellett ugyanúgy megjelenik a mentális leépülés, ami az idős kutyák akár 50%-át érintheti. Ha az öreg kutyád viselkedésében változás történik, gyakran tűnik zavartnak vagy már nem olyan jól tájékozódik, gondolnunk kell a demenciára.
Mit jelent kutyáknál a demencia?
Az angolban Canine Cognitive Dysfunction (CCD) néven ismert betegség az agysejtek öregedésével, pusztulásával járó kognitív viselkedészavar. Elsősorban az olyan agyterületeket érinti, amelyek a tanulásért, emlékezőképességért és felfogóképességért felelnek. Kutyákban ez a betegség nagyon hasonló az emberekben leírt Alzheimer-kórhoz.
A kognitív diszfunkció kialakulása során az idegsejtek nem tudják az információt megfelelően átadni, ezáltal az agy bizonyos funkciók ellátásában zavart szenved. Hasonlóan az Alzheimer-hez, az ilyen agyi folyamatok hátterében vérkeringési zavar áll, idős korban egyszerűen nem jut elég vér, illetve oxigén az idegsejtekhez. Ennek következtében káros vegyületek (fehérjék) keletkeznek, az idegsejtek pusztulnak, főleg az agy azon területein, ahol a memória, tanulás folyamata is zajlik.
Mik a demencia tünetei?
Először is fontos elkülöníteni más szisztémás betegségtől, melyeknél nagyon hasonló tünetek jelentkezhetnek, pl.: idült vesebetegség, májelégtelenség miatt ammónia toxikózis az agyban, agyvelő vagy gerincvelő kompressziója, gyulladása, vakság, hallásvesztés stb.
A diagnózishoz először az egyéb hasonló klinikai képpel rendelkező betegségeket ki kell zárni a megfelelő vizsgálattokkal (vérvétel, vizeletvétel, hasi ultrahang, szemészeti vizsgálat, MRI/CT vizsgálat stb.).
Az elején csak enyhék a tünetek, de ezek szép lassan, évek alatt súlyosbodnak és a kutya állapota fokozatosan romlik. Az állapot lassú romlásának (progresszió) köszönhető, hogy nehéz észrevenni a tünetek közötti összefüggéseket.
A kutya demencia jelei és tünetei:
- dezorientáció (tájékozódóképesség zavara): zavarodottan néz, hosszasan gubbaszt a sarokban és mereven nézi a falat vagy az ajtó előtt ül és azt bámulja, céltalanul bolyong a lakásban stb.
- szorongás, nyugtalanság: gyakori vokalizáció (nyöszörgés, ugatás) különösebb ok nélkül, remegés, új, ismeretlen vagy ,,random” dolgoktól való félelem
- emlékezőképesség, tanulóképesség romlása: a régen megtanult trükköket, vezényszavakat, mindennapi rutinokat már nem tudja olyan jól csinálni, nehezen tanul meg új dolgokat
- cirkadián ritmus felborulása: nappal alszik többet, éjszaka aktívabb
- étvágytalanság
- öntisztálkodás hiánya
- szociális kapcsolatok megváltozása: más kutyákkal, gazdival elzárkózó, antiszociális lesz
- szobatisztaság felborulása
- keveset játszik, csökken az aktivitása
Hogyan lehet kezelni a CCD-ben szenvedő kutyákat?
A kutyák demencia kezelése kapcsán fontos tisztázni, hogy ez a betegség nem gyógyítható és idővel rosszabbodik.
Célunk, hogy ezt a folyamatot lelassítsuk és segítsünk kedvencünknek megkönnyíteni ezzel az állapottal való együttélést.
Egyes gyógyszerek segíthetik lassítani a demencia kialakulását, ilyen például a selegilin nevű hatóanyag mely csökkenti a káros oxidatív folyamatokat az agyban. Illetve a propentofillin, ami javítja az agyi vérkeringést. Mindkét gyógyszert használják az Alzheimer-kór kezelésében is.
Ezenkívül bizonyítottan jótékony hatása van az antioxidánsoknak, pl: a
- ginkgo biloba,
- CBD olaj,
- E-vitamin,
- SAMe (a szervezetben is megtalálható természetes aminosav származék).
Továbbá halolaj illetve bizonyos triglicerid tartalmú tápok etetésével hozzájárulhatunk a megfelelő agyi működés serkentéséhez. Ugyanúgy ahogy idős embereknél is, fontos a kutyát mind mentálisan mind fizikailag aktívan tartani, trenírozni különböző gondolkodtató, logikai játékokkal és a környezetet minél gazdagabbá tenni számára.
A jó életminőség megtartására az alábbi néhány jó tanács szolgálhat, hogy megelőzzük vagy késleltessük a kognitív diszfunkció kialakulását:
- játssz minél többet a kutyáddal
- sokat menj vele sétálni
- tartsd mindig fitt és aktív fizikai állapotban
- etesd megfelelő és kiegyensúlyozott tápértékű eleséggel
- taníts neki sok trükköt, feladatot
- vidd el új kutyaközösségekbe ismerkedni
- adj agyi vérkeringést támogató táplálékkiegészítőket
- tartsd be a napi rutinját
Ha tetszett a cikkünk, tovább olvashatsz az idős kutyák betegségeiről a következő blogunkban: 12 gyakori időskori betegség kutyáknál